Warning: Illegal string offset 'date' in /usr/home/mzaj/domains/forum.virtualbus.info/public_html/admin/applications_addon/ips/tracker/modules_public/projects/issues.php on line 834 Półautomatyczna skrzynia biegów - VirtualBus forum

Jump to contentIssue information

  • #000114

  • 0 - None Assigned

  • Do sprawdzenia

  • -

  • -


Issue Confirmations

  • Yes (0)No (1)
Photo

Półautomatyczna skrzynia biegów

Posted by PKS on 03 June 2011 - 19:15

Obecnie VirtualBus obsługuje dwa główne rodzaje skrzyni biegów: manualną i automatyczną. Proponuję wprowadzenie obsługi półautomatycznej skrzyni biegów.

W realu wygląda to tak:
Na desce rozdzielczej występują przełączniki D,N,R, wyglądające identycznie jak w wozach z automatyczną skrzynią biegów lub trójstopniowe pokrętło D,N,R.

N oznacza luz.
R oznacza bieg wsteczny.
Po załączeniu D posługujemy się oczywiście biegami umożliwiającymi jazdę w przód.
Na rączce przy kierownicy znajduje się przełącznik, którego używamy po wcześniejszym załączeniu D.
Przełącznik ma dwie pozycje - numer biegu rośnie/numer biegu maleje, zazwyczaj jest to oznaczane po prostu strzałkami, jedna strzałka w górę, druga w dół.
Niezbędne jest również sprzęgło - tak jak przy skrzyniach manualnych.

Eksploatacja takiej skrzyni wygląda następująco:
Załączamy D, przez co wrzucony zostaje pierwszy bieg. Ustawiamy "numer biegu rośnie", zaczynamy jazdę. Użycie sprzęgła spowoduje wrzucenie drugiego biegu, kolejne - trzeciego i tak dalej...
Jeśli mamy wrzucony np. czwarty bieg, a musimy się zatrzymać lub przyhamować, przestawiamy na "numer biegu maleje" i wciskamy sprzęgło tyle razy, aby osiągnąć żądany bieg.

Myślę, że wprowadzenie do VirtualBusa obsługi półautomatycznej skrzyni nie byłoby rzeczą trudną, właściwie należałoby wykorzystać już istniejący kod.

Shift - sprzęgło
D - klawisz Q
N - klawisz A
R - klawisz Z
(jak obecnie)

1 - numer biegu w górę
2 - numer biegu w dół
(od kiedy wprowadzono nowy sterownik wyświetlaczy, klawisze te nie są używane)Użytkownicy przeglądający to zgłoszenie: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych