Jump to content

Nowe oblicze Virtual Bus

• Please log in to reply
436 replies to this topic

Butelka

Butelka

[PL] [EN] [ES]

• Moderatorzy
  • 2830 Posts:
190
Dobrze rozumiem, formatem 3D natywnym dla UDK jest .T3D? :) Zdążyłem z deczka poznać ten format od strony bebechów i myślę, że to najlepszy wybór ze względu na możliwości i przejrzystość.

AdBot

• Elita

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
8
Tak, jest to głównie format .t3d, ale można też używać .ase, głównie do terenu.

***EDIT***

Informuję, że w dniu dzisiejszym wyszła nowa wersja UDK.

http://udk.com/news-beta-june2010.html

Na pierwszy rzut oka nie widzę nic na temat zmian dotyczących SwarmAgenta, ale jest coś o Lightmass. Być może błąd został naprawiony, można sprawdzić. W końcu tak podawali u siebie na forum.

***EDIT 2***

:angry: :angry: :angry:
No i niestety... Mimo deklaracji na forum Epic Games błąd dotyczący SwarmAgenta nie został naprawiony. Zainstalowałem UDK, zaraz po tym uruchomiłem edytor, bez problemu zbudowałem scenę 2 razy. Pamiętając o tym, że błąd pojawia się po kolejnym uruchomieniu kompa, zrestartowałem go i rzeczywiście -> nic się nie dzieje, SwarmAgent nie pracuje.
Nie wiem, co w tej sytuacji możemy zrobić... Można budować światło bez użycia Lightmass, wtedy jest gorsza jakość, ale wszystko działa, a można czekać, ale nie wiem, jak długo.

Jakieś propozycje?

Kych0

Kych0
  • Użytkownicy
  • 30 Posts:
4
No to ja nie wiem uruchomiłem juz udk chyba z 30 razy :) bo codziennie cos tam grzebie i za kazdym razem normalnie sie urchamia zobaczymy jak długo :)
Narazie próby przeniesienia coś z 3ds do udk kończą sie słabym efektem, ale to dopiero poczatki zabawy :)

Posted Image

Butelka

Butelka

[PL] [EN] [ES]

• Moderatorzy
  • 2830 Posts:
190
Hmm... Co tu dużo mówić, powodzenia. Jest już wersja czerwcowa UDK? Sorry ale mam zatkane łącze, a VBF jest u mnie w cache...

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
8
Idziecie jak burza z tymi pracami :)

Nie dziwię się innym, że stracili polot. Sam się nie będę angażował, skoro inni tylko siedzą i czekają aż ktoś coś zrobi albo na tacy poda im informacje.

Qbasob

Qbasob
  • Użytkownicy
  • 29 Posts:
3
PKS, a czego się spodziewałeś? Że nagle bez żadnych konsultacji wszyscy chętni podzielą się pracą i każdy zajmie się zgłębianiem tajników UDK, tak żeby już w sierpniu ujrzeć coś grywalnego? :P
Programowanie zespołowe to okropnie ciążka sprawa, trzeba usiąść nad projektem, wymyślić cały szkielet aplikacji, a do tego trzeba wiedzieć dokładnie co się będzie robiło. Potem można każdemu przydzielić zadania i czekać na efekty, miesiącami, a nawet latami.
Posted Image

Butelka

Butelka

[PL] [EN] [ES]

• Moderatorzy
  • 2830 Posts:
190
Przejrzałem sobie ogólnie jedną scenę, Necropolis, nawet zagrałem, i to wszystko mnie zdemotywowało. Miałem nadzieję, że coś tu będę kombinował, ale niestety brakuje mi tej wytrwałości, żeby czegoś dokonać.

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
8
Qbasob, z tym programowaniem jest w wypadku UDK inaczej niż przy klasycznych projektach. Tutaj projekt robi się "od drugiej strony". Silnik już jest, bo jest nim UDK. Teraz zadanie teamu, który chce z tym pracować, wygląda w naszym przypadku tak, że wypadałoby stworzyć obiekty w formatach obsługiwanych przez UDK, nie musi to być cała sceneria, wystarczy sam teren (ale nie płaski, żeby móc fizykę przetestować) z jakimiś drobnymi przeszkodami, choćby zwykłe sześciany, prostopadłościany. Dalej należałoby stworzyć pojazd, w naszym przypadku autobus, choć nie trzeba akurat od niego zaczynać, i wyeksportować go do UDK i naszej sceny zgodnie z tymi wytycznymi:

http://udn.epicgames...UpVehicles.html

Dalej należałoby poustawiać odpowiednie parametry dla tego wozu, wykaz dostępnych jest tutaj:

http://udn.epicgames...nicalGuide.html

Kolejnym etapem byłyby testy i zbieranie informacji o tym, czego nam brakuje, aby nasz pojazd z opisanego wyżej "demka" poruszał się jak autobus. Dopiero wtedy należałoby wziąć się za kod i dopisać klasy, funkcje etc. typowe dla autobusu. Zdaje się, że rzeczy takie, jak otwieranie drzwi (czyli animacja), światła w wozie, moglibyśmy ustawić bezpośrednio w edytorze i narzędziach wchodzących w skład tego pakietu.

Uważam, że gdyby był jakiś team, rzeczywiście w sierpniu mogłoby się już pojawić coś jeżdżącego.

Ja oglądałem filmy z 3DBuzz, ale zniechęciło mnie to, że dość sporo czasu poświęca się tam w dziale "Simple level" na różne głupoty i ciekawostki związane z modelowaniem, a to akurat moim zdaniem nie jest nam potrzebne, bo dobry modelarz zrobi rzecz typu: kwadratowy plac otoczony ścianami, w Blenderze w 10 minut.

Modelarze, modelarze, modelarze, to jest nasz problem, bo silnik właściwie mamy gotowy. Nie wiemy, co na bieżącą chwilę mamy modyfikować, zmieniać, skoro nie mamy żadnego "dema", najlepiej z jakimś prowizorycznym autobusem.

@Butelka, kombinowanie nie jest tu wskazane, bo to potężny pakiet, zawierający mnóstwo narzędzi i sam go w życiu nie opanujesz. Należy opierać się na tutorialach. Te z 3DBuzz są najlepsze z tych dostępnych za darmo, bo prezentują cały pakiet.

Kych0

Kych0
  • Użytkownicy
  • 30 Posts:
4
@PKS pytanie doCiebie czy wiesz jak zainsportowaccoś do udk o formacie 3ds chodzi mi głownie czy jest jakis konwerter do tego ?

Posted Image

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
8
Jedyny konwerter, o jakim słyszałem, to Biturn, ale on potrafi konwertować elementy z 3DS do formatu .ase, nie do .t3d. Format .ase jest również obsługiwany przez UDK :)

Link:
http://mirex.mypage.....php?selected=1

Butelka

Butelka

[PL] [EN] [ES]

• Moderatorzy
  • 2830 Posts:
190
http://udn.epicgames...ree/ActorX.html - chyba trzeba mieć 3DS Max, a jak ktoś ma to już modele lecą :)

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
8
Nie wiem, czy ActorX działałby z 3ds Max 2011, a już się pojawiła taka wersja, więc daję linka do wersji 2010, oczywiście jest to demo na 30 dni:

http://autodesk-3ds-max.softonic.pl/

Trzeba się zarejestrować.

Kych0

Kych0
  • Użytkownicy
  • 30 Posts:
4
Zaimportowałem sobie neosia do udk po konwersji w Biturn'ie ale to chyba nie to co szukamy bo model traci na jakości i ogólnie jakoś mi się to nie podoba. zobaczymy jak wyjdzie zapis z 3ds maxa :)

Posted Image

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
8
Mogłeś pokazać screena. :)

Kych0

Kych0
  • Użytkownicy
  • 30 Posts:
4
teraz to mam problem z uruchomieniem sceneri z tym gów..... :P

Posted Image

Posted Image

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
8
To, co zaprezentowałeś, to sam zarys geometryczny, sam model. Jako, że nie ma wskazanych tekstur ani materiałów, tak wygląda. U mnie przy konwersji pojawiały się też nowe pliki .tga, to były tekstury.

A jak tu chcesz uruchomić scenerię, jak żadnej nie wczytałeś?

File -> Open i wybierasz jakąś mapkę. Jak masz mapę, dodajesz ten model.

Poza tym, po co otwierać całą mapę, jak można sobie samemu jakąś prowizorkę zrobić.

http://www.3dbuzz.co...8528fe5ab09b0c6

Możesz sobie zobaczyć filmik "Simple Level: Floor BSP", tam jest pokazane, jak się robi podłoże, w następnych ewentualnie ściany.

Ja wywaliłem UDK z dysku, bo stwierdziłem, że nie ma chętnych, ale mogę w wolnej chwili do tego powrócić.

Kych0

Kych0
  • Użytkownicy
  • 30 Posts:
4
Właśnie w tym problem że jak go dodałem jako nowy obiekt do mapki i nadałem tekture jakiejś skały to mapka nie chciała sie zapisac :/

Posted Image

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
8
Dlaczego? Jakiś błąd się pojawił? Teksturę skały? A nie możesz oryginalnych, od tego wozu? :)

Kych0

Kych0
  • Użytkownicy
  • 30 Posts:
4
Dodaje taką sama tekture jaką ma ściana obok ale błąd dalej wyskakuje a raczej komunikat o tym ze nie może nadpisac mapki a jak zapisze ja jako inna to udk game jej nie widzi .....

Posted Image

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
8
Mapkę należy zapisywać w formacie .udk. Ponadto nie jestem pewien, czy sam zapis wystarczy, aby mapa była "widziana" przez grę. Może trzeba zrobić coś jeszcze. Zapisz mapę pod nową nazwą, później otwieraj ją w edytorze i korzystaj z opcji "Play in viewport".

Tak naprawdę nie bardzo rozumiem Twoje działania. Ładujesz gotową mapę do UDK o pokaźnym rozmiarze, naszpikowaną ścieżkami AI, oświetleniem, animacjami itd., która nieźle obciąża komputer i importujesz tam model autobusu, z którego chcesz zrobić model statyczny. Autobus jeździ, rusza się, nie wiem, czy to dobre wyjście, no ale możesz próbować :)

Pamiętaj o tych dwóch linkach, które podałem i które opisują możliwości pojazdów i ich eksport do UDK.

P. S. Tekstura.