Nowe oblicze Virtual Bus - Page 2 - Programy - VirtualBus forum

Jump to content

Nowe oblicze Virtual Bus

• Please log in to reply
436 replies to this topic

Qbasob

Qbasob
  • Użytkownicy
  • 29 Posts:
3
Cały epicgames mi nie wchodzi. Opera, Firefox, Chrome i IE nawet nie próbują udawać że chcą ją wczytać. Ciekawa sprawa :P

Fakt, szczęka opada. Coś pięknego, aż się odechciewa robić czegokolwiek na innych silnikach ;)
Posted Image

AdBot

• Elita

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
10
Coś mi się wydaje, że żartujesz sobie z tym, że u Ciebie nie działa :P U mnie jest ok.

Na forum w temacie, do którego link zamieściłem, są też interesujące screeny, które pokazują użycie tej aplikacji w praktyce. Całkiem realistycznie wyglądający fotel kierowcy, kierownica, gaz, hamulec, sprzęgło. Do tego wykorzystano 3 ekrany, aby zwiększyć pole widzenia "kierowcy". Widać też w rogu na ekranach napis "Lighting must be rebuilt", co świadczy o tym, że twórcy również mają problemy ze SwarmAgentem. Ciągle oczekuję na wersję czerwcową, może ukaże się na dniach.

Fakt, imponująco to wygląda, ale każdy, kto to widział, przyzna, że efekt końcowy zależy w dużej mierze od modelarzy i twórców tekstur. Dobry silnik to nie wszystko.

Qbasob

Qbasob
  • Użytkownicy
  • 29 Posts:
3
Na szczęście w tego typu silnikach nie trzeba zbytnio oszczędzać na poly, więc o wiele łatwiej coś konkretnego i ładnego wymodelować ;)

A epicgames na prawdę mi nie wchodzi. I to tak na bezczelnego, że od razu wywala błąd, bez próby wczytywania strony. Może to jakaś tepsowa cenzura :DDołączona grafika
Posted Image

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
10
Ciekawa sprawa. A działa Ci chociaż http://udk.com/ ?

W sumie najważniejsze są strony podane przeze mnie w moim drugim poście w tym temacie. Na forum użytkownicy zgłaszają głównie swoje problemy z UDK lub sugestie dla developerów.

Mateusz

Mateusz

Administrator

• Administratorzy
  • 612 Posts:
169
Dobra, wygląda to genialnie, ale pozostaje pytanie. Czy tym razem uda się coś zrobić w kierunku nowego vBusa? :> Pytam jako twórca nowej mapy, który poirytowany jest tym, że trzeba strasznie oszczędzać na poly...

Qbasob

Qbasob
  • Użytkownicy
  • 29 Posts:
3
udk.com mi chodzi normalnie ;) epic jest chyba jedyną stroną :D

Pewnie jak zwykle się nie uda (ech, jaki ze mnie optymista), chociaż tym razem to i ja się do prac przyłączę ;) Sesja się kończy, wakacje się zaczynają, więc czas jest. Chęci też ;)
Posted Image

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
10
Developerem nowego VirtualBusa może zostać KAŻDY, komu działa UDK i kto zna choć trochę język angielski. Na stronach tego narzędzia opublikowana jest bardzo obszerna dokumentacja, dochodzą do tego video-tutoriale na 3dbuzz.com i inne dostępne na youtube. Ty mziuuu też możesz przy tym pracować, jeśli masz czas i ochotę.

Mateusz

Mateusz

Administrator

• Administratorzy
  • 612 Posts:
169
No dobrze, ale może wypadałoby się jakoś konkretnie zorganizować? :P Od czegoś wypadałoby zacząć ;)

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
10
Jeśli o mnie chodzi, rozpocząłem naukę z filmami z 3dbuzz.com. Doszedłem do momentu, kiedy muszę zbudować scenę, by móc coś dalej robić, no a tego nie wykonam, bo nie działa SwarmAgent. Postanowiłem poczekać na czerwcową wersję UDK, gdyż, jak już pisałem, na ich forum obiecano, że w tym miesiącu problem z tworzeniem oświetlenia zostanie rozwiązany. Nowa wersja powinna być do końca czerwca. Kiedy już się ona ukaże i rzeczywiście SwarmAgent będzie działał poprawnie, wrócę do nauki. Trochę to potrwa, bo tam jest 160 video-tutków, które zapewniają kompleksowe poznanie UDK. Kiedy już posiądę tajniki obsługi tego meganarzędzia i inni też to zrobią, będzie można zacząć konkretnie działać. Ja nie widzę teraz innej możliwości, bo po pierwsze: narzędzie zawiera poważny błąd i nie mam jak budować scen, a po drugie: nie mogę pracować z czymś, czego nie umiem obsługiwać.

MaciekC91

MaciekC91
  • Moderatorzy
  • 165 Posts:
3
Znaczy, że UDK można obsługiwać bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania?

EDIT:
Kuba, jeśli masz tepsę, to ona ma alergię na samą siebie.
Dołączona grafika

Qbasob

Qbasob
  • Użytkownicy
  • 29 Posts:
3
Z tego co mi wiadomo UDK ma swój własny język skryptowy. Na pewno bycie programistą pomaga ;)

Ping tobie przynajmniej próbuje badać ;P Mi w ogóle nie znajduje hosta ;D
Posted Image

Mateusz

Mateusz

Administrator

• Administratorzy
  • 612 Posts:
169
Qbasob: to może przez jakieś proxy? :>

Kych0

Kych0
  • Użytkownicy
  • 30 Posts:
4
No no ciekawie sie zrobiło, może warto cos o tym poczytać :)

Cytat

PC Specs
Minimum:
Windows XP SP2 or Windows Vista
2.0+ GHz processor
2 GB system RAM
SM3-compatible video card
3 GB Free hard drive space

Recommended for Content Development:
Windows Vista 64 SP2
2.0+ GHz multi-core processor
8 GB System RAM
NVIDIA 8000 series or higher graphics card
Plenty of HDD space

Posted Image

eu07

eu07
  • Użytkownicy
  • 50 Posts:
1
8 GB RAMu? Oni powariowali? :o
Posted Image

Butelka

Butelka

[PL] [EN] [ES]

• Moderatorzy
  • 2830 Posts:
191
Spokojnie, @PKS ma nawet 16GB :P

Na serio, to RAM nie ma tak zarąbiście dużego znaczenia w wydajności, co procek i grafa.

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
10
UDK posiada własny język skryptowy, tzw. UnrealScript, który jest oparty na dokładnie takich mechanizmach, jak języki zorientowane obiektowo. Są tam klasy, obiekty, funkcje, pętle, instrukcja if i inne. Nie jest to ani czysty C++, ani Java, ale na pewno programistom będzie łatwiej, bo wiedzą już, co to są funkcje, klasy etc.

http://udn.epicgames...rogramming.html
http://udn.epicgames...ngHome.html  (w dziale UnrealScript)
http://udn.epicgames...tReference.html

Po polsku też można coś znaleźć, np.
http://turniej.unrea...wforum.php?f=22
Nie wiem jednak, na ile to aktualne, bo jest z 2007 roku.

Jeśli chodzi o konfigurację sprzętową, ja spełniam akurat te minimalne warunki, z tymże mam 3 GB RAM-u i UDK działa u mnie całkiem sprawnie. Ta druga specyfikacja jest zalecana twórcom dodatków, nie wiem po co aż tyle.
Przecież  modele można tworzyć w jakimkolwiek narzędziu, byle tylko można było później je przekonwertować do odpowiedniego formatu (głównie .t3d).
Tak samo tekstury, dźwięki i inne.

Bez obaw.

ReVir23

ReVir23
  • Użytkownicy
  • 106 Posts:
4
Hmm, czyli spike'owi się nie udało z nowym vbusem... ale teraz wszyscy liczymy na was :)

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
10
Małe sprostowanie :P

Żeby obsługiwać UDK, nie trzeba grzebać w UnrealScripcie, można korzystać ze wszystkich właściwości już zaimplementowanych, jednakże to za mało dla naszego symulatora. Jak wspominałem, UDK pierwotnie posiada wsparcie dla gier typu FPS, np. Unreal Tournament. Są też dodatkowe narzędzia służące np. do tworzenia efektów cząsteczkowych, AI, multiplayera oraz roślinności. UnrealScriptu używamy wówczas, gdy chcemy coś dodać od siebie, np. jakieś niezadeklarowane wcześniej zachowanie dla obiektu.
Po instalacji UDK mamy możliwość przejrzenia kodu, jest on dostępny w folderze:

C:\UDK\UDK-2010-XX\Development\Src

Pliki te można otwierać choćby w Notatniku.

Kych0

Kych0
  • Użytkownicy
  • 30 Posts:
4
@PKS: czyli np. aby dodac efekt skoku osi na jakiejs dziurce to trzeba samemu takie coś stworzyć ?:)
A takie ruchy i działania jakie mozna spotkac w grach FPS sa już w UDK ?

Posted Image

PKS

PKS
  • Użytkownicy
  • 104 Posts:
10
Jeśli zainstalowałeś sobie UDK, możesz zobaczyć, jak funkcjonują samochody w UnrealTournament 3. W tym celu uruchom demo gry wchodzące w skład pakietu UDK. Auta są w następujących levelach:

Deathmatch -> ExampleMap
lub
Vehicle CTF -> Necropolis (musisz sobie tam poszukać, bo są też modele latające :P )
Radzę w opcjach liczbę wrogów ustawić na zero, dla swobody testowania samochodów.

Z tego, co zauważyłem, samochody posiadają zawieszenie, charakterystycznie się kołyszą przy nagłym ruszaniu i hamowaniu, ruch kół przy skręcaniu również nieźle wygląda. Dźwięki są dziwnie zrobione, ale to akurat zawsze można zmienić, inne rzeczy zresztą również.

O tym, jak UDK obecnie wspiera samochody, można poczytać między innymi tutaj:
http://udn.epicgames...UpVehicles.html
http://udn.epicgames...nicalGuide.html

Można przejrzeć sobie plik Vehicle.uc w podfolderze Src. To prawdopodobnie kod bazowy dla pojazdów.