Jump to content

Irrlicht

• Please log in to reply
9 replies to this topic

Ra_

Ra_
  • Użytkownicy
  • 38 Posts:
2
Niestety nie mogę napisać prywatnej wiadomości. Chciałbym zapytać, czy ktoś próbował coś uruchomić na Irrlicht. W szczególności interesuje mnie jakieś porównanie z OGRE i GLScene. Zamierzam podłączyć jakiś gotowy silnika do mojego edytora i póki co skłaniam się ku Irrlicht.

AdBot

• Elita

Giepson

Giepson
  • Moderatorzy
  • 778 Posts:
102
Co do porównań to myślę, że to Ci pomoże.

Irrlicht vs. OGRE3D:

http://www.gamedev.net/topic/595763-irrlicht-vs-ogre3d/
lub to
http://www.gamedev.net/topic/443488-ogre-vs-irrlicht/

Niestety porównania do GLScene nie znalazłem. Bardzo mi przykro.

Pozdrawiam.
Giepson.

Płyta główna: Asus Maximus II Formula P45
Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 3.00 GHz Socket T (LGA775)
Pamięć: 2x2GB OCZ GOLD 800 MHz CL5-5-5 DDR2
Karta graficzna:
ASUS GTX 560 Ti DirectCU II 1 GB
Dysk twardy: Samsung SpinPoint F1 1 TB (SATA II, 32MB cache, NCQ)
Zasilacz: Corsair CMPSU-750TXEU - 750W
Obudowa: Antec Gamer Nine Hundred Case

Ra_

Ra_
  • Użytkownicy
  • 38 Posts:
2
Tego typu komentarze już czytałem. Każdy ma jakąś preferencję, bo np. od czegoś zaczął i to poleca.

Dobra, dokopałem się do demek z Irrlicht. Niestety to obecne forum tak zamula, że skutecznie mnie zniechęca do przeglądania.

Giepson

Giepson
  • Moderatorzy
  • 778 Posts:
102
Jeżeli chodzi o zamulanie to niestety nie tylko Ty jesteś zniechęcony. Ja jestem wręcz załamany bo albo nic się nie dzieje a jak już coś się stanie to najczęściej okazuje się, że napisał jakiś dzieciak 7 letni z zanikiem poprawnej polszczyzny którego trzeba korygować ;)

Pozdrawiam.

Karta graficzna:

fr0zi

fr0zi
  • Developerzy
  • 277 Posts:
30
Ja próbowałem i Irrlichta i Ogre3D :) Właśnie pracuję nad nową wersję VBusa wykorzystującą silnik Irrlicht do wyświetlania grafiki. Jeśli chodzi o porównanie obu wyżej wymienionych, to powiem tak: Ogre3D ma chyba trochę większe możliwości i być może lepszą wydajność (podczas przerabiania tutoriali trudno to wychwycić ;) ). Wydaje mi się też, że ma trochę większą i żywszą społeczność od Irrlichta. Ale dla mnie ma dość upierdliwą wadę - napisanie w nim czegoś od zera (tzn. bez wykorzystania tutorialowego frameworka) to konieczność napisania kilkudziesięciu linii kodu, inicjalizowania kupy obiektów, które na początku nie wiadomo do czego służą... Mnie to trochę przytłoczyło. Ale jak ktoś ma dużo samozaparcia, to może próbować :)

Natomiast Irrlicht jest prostym silnikiem, w którym, moim zdaniem, łatwo się odnaleźć. Napisanie najprostrzego programu z jego użyciem, to kwestia (dosłownie!) kilku linijek kodu. No i spodobało mi się, że łatwo integruje się z Bullet Physics Engine. Na forum Irrlichta można natomiast znaleźć trochę dodatków i snippetów.

O GLScene niestety się nie wypowiem, bo nie miałem przyjemności (bądź nieprzyjemności) z nim pracować.

Mam nadzieję, że cokolwiek pomogłem :)
CPU & RAM: AMD FX 8120 @ 3.1 GHz & Kingston 8 GB DDR3
GFX: Sapphire Radeon RX 480 8GB GDDR5

Zasilacz: OCZ CoreXStream 500W
Obudowa: Fractal Design Define R3

Ra_

Ra_
  • Użytkownicy
  • 38 Posts:
2
Tak się właśnie zastanawiałem, czy czasem OMSI nie przesunęło vBusa w niebyt... Mam ewentualnie ochotę pogrzebać przy kodzie vBusa, ale raczej w C++ niż w Pascalu.

Co do Irrlicht, interesuje mnie głównie jak sobie jest w stanie to poradzić ze wczytywaniem scenerii, modeli i tekstur na raty. Tzn. czy da się zrobić, żeby w miarę przemieszczania były doczytywane nowe, a nieużywane usuwane?

fr0zi

fr0zi
  • Developerzy
  • 277 Posts:
30
OMSI na pewno miało wpływ na stagnację społeczności vBusa. Albo po prostu skończyły się wakacje i każdy ma inne zajęcia i nie zagląda na forum.

To dobra wiadomość, że zainteresował Cię kod vBusa :) Kojarzę Twojego nicka z forum Marzyny EU-07. Wiem, że masz większą wiedzę i doświadczenie ode mnie w programowaniu, więc na pewno mógłbyś nam sporo pomóc :)

Co Twojego pytania o Irrlichta - domyślam się, że chodzi Ci o coś w rodzaju dynamicznego zarządzania zasobami i Garbage Collectora? Nie wiem czy jest tam zaimplementowany taki mechanizm z prawdziwego zdarzenia. Ja nic takiego nie dostrzegłem. Prawdopodobnie trzeba by samemu kombinować jakiś mechanizm dynamicznego ładowania i zwalniania zasobów. Tylko w tym momencie przydałaby się obsługa wątków (jeden wątek rysuje grafikę, drugi w tle wczytuje i zwalnia zasoby), a czytałem, że Irrlicht nie jest bezpieczny jeśli chodzi o stosowanie wątków.

Nie jestem jednak pewien, czy nawet Ogre3D ma gotowy taki system. Być może też trzeba samemu coś tam dopisać.

Ra_

Ra_
  • Użytkownicy
  • 38 Posts:
2
Tak, kolejną rzeczą rzeczą jaką chcę zrobić do MaSzyny jest między innymi dynamiczna obsługa scenerii o nieograniczonej wielkości, co wymaga doczytywania kolejnych plików i pozbywania się niepotrzebnych fragmentów. Jest to szczególnie istotne, jeśli trasa ma więcej niż 100 km długości, wtedy wczytanie wszystkiego na raz trwa dosyć długo. Chcę wykorzystać pewne własności gotowych silników graficznych, jak np. wczytywanie różnych formatów, generowanie świateł i cieni. Ale chyba łatwo nie będzie, gdyż silniki przeznaczone do gier mogą się niezbyt nadawać do użycia w symulatorach, w których sceneria ma znaczne rozmiary. W takim razie bez większych skrupułów zabiorę się we własnym zakresie za dynamiczne zarządzanie modelami i teksturami wraz z obsługą wątków.

Giepson

Giepson
  • Moderatorzy
  • 778 Posts:
102
Ja dopiszę tutaj tylko jedną rzecz od siebie. To co @Ra zrobiłeś dla MaSzyny to jest naprawdę ogromny skok. Ja pamiętam ten symulator jak mała sceneria wczytywała się dłuuuugo a program chodził przy okazji dość wolno. Od kiedy pojawiłeś się w "życiu" MaSzyny to przewróciłeś wszystko do góry nogami i ja z tego miejsca chciałbym Ci podziękować (na forum maszyny z racji małej ilości postów byłbym zaraz skatowany przez tamtejszą administrację :) ). Twój ostatni exe nr. 212 wprowadził coś o co programiści tego symulatora walczyli przez długi czas (czas wczytywania). Ogółem bardzo byłoby nam miło gdybyś pomógł w rozwoju tego symulatora.

OMSI ma dwie konkretne wady których vBus jest pozbawiony - cena i ilość dodatków (przy okazji ich rozmiar). To właśnie te argumenty decydują o wyższości vBusa nad OMSI. Mam nadzieję, że fizyka kiedyś będzie na równi z OMSI (bo nie samą grafiką człowiek żyje).

Karta graficzna:

fr0zi

fr0zi
  • Developerzy
  • 277 Posts:
30
@Ra, ja też mam chwile zwątpienia przy pracy z gotowymi silnikami. Właśnie dlatego, że są to w większości silniki nieprzeznaczone do gier symulacyjnych, tylko gier FPP, TPP. Symulatory rządzą się trochę innymi prawami i inne własności i możliwości silnika są tu potrzebne. Póki co walczę z Irrlichtem, zobaczymy co z tego wyjdzie. Wiem jednak, że napisanie od zera silnika dokładnie pod vBusa byłoby ze wszech miar korzystne. I kiedyś na pewno czegoś takiego spróbuję jeśli będę miał trochę wolnego czasu.

Póki co życzę owocnej pracy nad resource managerem i wątkami :)